Aveti dreptate - 319 b Detaliu nu se putea deschide.
Il atasez aici.
Este un decupaj din imaginea scanata la 4000 dpi - film pozitiv a/n prelucrat ca si negativ a/n.
Avantajele folosirii acestui tip de film (care nu este fabticat pentru fotografiere) sunt :
- o granulatie aproape imperceptibila;
- microcrontraste locale in imagine, fapt care da un desen special fotografiei;
Pentru developarea filmelor negative a/n se poate utiliza o gamă foarte diversificată de revelatori pornind de la cei recomandaţi de fabricant şi ajungānd la cerinţele pentru care am făcut poza respectivă (cu contrast mai crescut sau mai scăzut, cu granulaţie redusă sau cu efect de granulaţie, cu compensare a densităţilor …).
Datorită structurii discontinue a imaginii fotografice, adică a structurii ei granuloase, apare cānd imaginea este mărită mult, aşa-numitul efect de granulaţie. Granulaţia poate fi considerată un efect cānd īn mod voit se urmăreşte obţinerea ei, dar īn majoritatea cazurilor constituie un defect al imaginii fotografice.
Granulaţia imaginilor fotografice depinde de următorii factori:
• structura filmului;
• expunerea filmului;
• condiţiile de păstrare a filmului expus;
• condiţii de prelucrare.
Sigur că structura filmului va contribui cu o cotă importantă la nivelul de granulaţie finală a imaginii obţinute dar şi modul īn care se face prelucrarea filmului nu se poate neglija. Developarea microgranuloasă este o variantă a developării fotografice avānd următoarele trăsături:
• reduce lent halogenura de argint;
• soluţiile de revelator au un ph scăzut;
• developare incompletă a imaginii;
• revelatorul conţine substanţe care dizolvă cristalele de halogenură de argint (sulfitul de sodiu).
Mărimea granulaţiei depinde de compoziţia revelatorului, dar influenţa substanţială asupra granulaţiei o determină factorul de contrast şi densitatea la care se face developarea.
Apropo, mai developeaza cineva filme???
George
02.09.2009
50.8KB
Vand Inel adaptor NIKON-CANON EOS
Acest inel va permite sa puneti pe aparatele Canon EOS digitale obiectivele manuale NIKON
Este prevazut cu cip made in Japan pentru confirmarea focusului.
Pret 170 ron
Produsul este nou,constructie metalica,focus la infinit.
BUCURESTI
tel 0762411060 cosmote
tel 0725630660 vodafone,
tel 0747328915 orange
id mess: hashstanley
vezi foto,detaliile si oferta la zi aici
20.01.2012
11.6KB
buna tuturor.am vazut ce cei care folosesc sony alpha nu au postat nimic.o sa fac eu acest prim pas ca sa "sparg gheata".asadar sunt fericitul proprietar al unui sony alpa 200 cu obiectivele 18-70,tamron 70-300 si in curand o minolta 28-105 rs ( trebuie sa vina de pe ebay).pana in prezent sunt multumit de achizitie si e o placere sa faci fotografii cu el.meniul este deosebit de simplu si de accesibil si camera ofera surprize deosebit de placute la intrebuintare.e adevarat ca obiectivul de kit nu e din cele mai bune.dar acopera nevoile unui fotograf aflat la inceput pe un dslr(e cazul meu).vreau sa ne adunam cei cu alpha 200 ( si numai ) in aceasta zona a forumului si sa schimbam impresii si diferite pareri despre aparat si fotografie.o sa vad cum trebuie plasate imagini aici si o voi face.astept si alte pareri.urez tuturor celor care citesc aici lumina cat mai buna !!!!!
07.12.2008
27.5KB
:nod:
23.06.2009
30.8KB
doi
26.02.2011
26KB
ca nou,aproape nefolosit,capace fata/spate si saculet de protectie
Se poateproba in bucuresti
contact :0763560588
Pret 400 ron
05.09.2010
34.6KB
1. apus
varianta neprelucrata
2. cer arzand
asta-i un pic mai mult lucrata la culori
20.05.2009
21.1KB
BLITZ VANDUT a ramas aparatul cu etui original . pret 170 lei :hi:
12.06.2012
25.5KB
Acest inel adaptor va permite folosirea obiectivelor manuale pe filet M42 pe aparatele
NIKON digitale moderne,are lentila corectoare care permite focusul la infinit.
pret 150 ron
Produsul este nou,constructie metalica
vezi foto,detaliile si oferta la zi aici
BUCURESTI
tel 0725630660 vodafone,0747328915 orange
id mess: hashstanley
21.06.2011
7.2KB
Inca nu reusesc sa imi dau seama cum pot atasa mai multe imagini.
19.11.2008
63.3KB
da, mult, mai am 438 de raw-uri, pot plati cu bere?
13.07.2009
31.1KB
... II
tot acolo :)
05.01.2010
39.4KB
CANON EOS 350 D KIT CANON 18-55 EF-S,FILTRU POLARIZARE CIRCULARA SI PARASOLAR 58MM,CHARGER,2 ACUMULATORI -PRET 1.100 RON
aparatul arata si functioneaza foarte bine,folosit putin,circa 5.000 cadre
---------------------------------------------------------------------
CANON EOS 20D BODY 1300 RON,CHARGER SI 2 ACUMULATORI,STARE EXCELENTA ,PRET 1300 RON - vandut
aparatul arata si functioneaza ireprosabil,cadre reale pana in 20.000
OBIECTIV CANON 50 mm 1.8 LA CUTIE,PUTIN FOLOSIT -350 RON - vandut
disponibile in Bucuresti,fotografiile sunt reale,nu se accepta schimburi,cer si ofer seriozitate.
tel.0727.97.07.97 sau 0768.049.096
V A N D U T E
22.02.2010
38.8KB
Am incercat sa folosesc Imageshack, dar cred ca sunt probleme. :(
26.10.2009
29.2KB
Asta e poza...
01.12.2008
15.3KB
Eu ma chinui cu niste bufnite de cateva luni si nu reusesc sa le prind aşa cum vreau. Mi-ar trebui cateva ore sa stau doar cu ochii pe ele, chit ca cei din jur ar crede că am probleme la mansarda...
06.01.2010
60.5KB
Multumesc tuturor, mai schimbam un pic
14.07.2009
29.2KB
o fetita de 5 ani
08.02.2009
33.6KB
Compania Olympus a anuntat in 5 noiembrie a.c. lansarea unui nou model de camera foto digitala din seria E: E-30.
Noul model este inzestrat cu un senzor de tip Live MOS tip 4/3 inch de 12,3 MPx si coordonat de procesorul de imagine TruePic III+.
Imaginea este stabilizata prin deplasarea senzorului iar protectia anti-praf se realizeaza prin filtrul ultrasonic.
Sensibilitatea poate fi ajustata in intervalul 100 - 3.200 ISO.
Olympus E-30 imprumuta sistemul de focalizare al modelului E-3, care are 11 puncte de focalizare, toate in cruce si poate lucra in intervalul -2 +19 IE.
Vizarea se realizeaza fie prin vizorul reflex ce asigura un grosisment de 1,02, cu geam de vizare interschimbabil, fie pe ecranul LCD HyperCrystal II, mobil pe doua axe, cu diagonala de 2,7 inch si care are 230.000 pixeli.
Noul aparat poate fotografia cu o cadenta de 5 imagini / sec, bracketing 3 / 5 imagini pe expunere si pe ISO.
Blitzul integrat are ND = 13 / 100 ISO iar corpul poate comanda fara fir 3 grupe de blituri.
Imaginile sunt salvate pe carduri CF (inclusiv UDMA - CF) sau xD-Picture Card.
Olympus E-30 va fi disponibil pe piata la inceputul anului 2009, corp (1300 euro) sau cu obiectivul Zuiko 14 - 54 mm f:2,8 - 3,5 II (1800 euro).
Foto-Magazin
10.11.2008
25.4KB
Varianta color. Revin si cu varianta desaturata.
07.12.2008
42.8KB
nori
01.09.2009
8.2KB
334 duplicat 1 - fotografie realizata pe film Duplicat a/n - sensibilitate ~ 6 ISO.
George
02.09.2009
56KB
Vara lui 2007
05.01.2009
28.6KB
canon eos 400d second hand in stare buna
obiectiv canon ef-s 18-55 cu capac
acumulator si incarcator
cablu av
telecomanda originala canon si geanta canon nefolosita
cutie
aparatul este fabricat in Japonia
pret 1500 ron( usor negociabil.
ROG FARA SCHIMBURI ! SERIOZITATE.
telefon 0727.97.07.97 sau 0768.049.096
21.09.2009
37.3KB
Si mie-mi place stramb, de fapt trenuletul era asa, trecem la patrat, sa vedem asta
16.07.2009
75.8KB
cascada
20.05.2009
45.4KB
Carti...
07.07.2010
16.1KB
vand blitz vivitar auto 530 7 pini perfect fuctional, avand contacte laterale cat si central compatibil cu multe aparate; olympus , minolta, sony alfa, pentax etc, iso 24-1600, test, TTL , auto ok. ready , auto1, auto 2 , putere 2-9m, alim. 4x1,2v AA. :hi:
Are manual de folosire, pret 150 lei.
12.06.2012
29.4KB
"ruginiu"
01.09.2009
29.1KB
cum vi se pare?
09.12.2008
35.4KB
Vind battery grip Nikon MB-D80, pentru Nikon D80/D90.
Gripul este nefolosit, in cutie, garantie pina in februarie 2010.
Intrucit este parte a unui kit, factura se ofera in copie.
Pret: 400 RON, taxele de transport nu sint incluse.
Localitate: Iasi
Contact: 0748/845068 sau YM colectiadesuflet
09.05.2009
26.6KB
Multumesc pentru pareri. Pana la urma din greseli invatam cu totii. Stiu ca firul deranjeaza, o sa rezolv problema... O sa mai atasez cateva poze din aceeasi serie, daca nu e nici o problema.
19.11.2008
33.3KB
intr-un orasel in anglia
13.07.2009
57.4KB
Kotor, Old Town. 1
Intreaga serie aici:
04.08.2011
41.2KB
Naufragiu
:wink2: :zzz:
Fotografie gasita in arhivele British Museum datand din 1492.
Daca va uitati mai bine il puteti zari chiar si pe Columb in corabie .
Poza este facuta dintr-un unghi subiectiv, probabil de catre un bastinas al Lumii Noi.
24.06.2009
19.4KB
cinci
20.07.2009
13.4KB
cer de noiembrie
09.11.2009
34.2KB
Hello...
valuri
01.10.2010
17.7KB
Hello!
Este prima mea postare pe un forum, so be gentile! :D
Culoar aerian